این برنامه نمیتواند در دستگاه شما اجرا شود! اشکالی که به برنامه های تحت داس در ویندوز های 64 بیتی گرفته میشود 
آیا واقعا هیچ راهی برای اجرای این نرم افزارها نیست؟

نسخه‌های ۳۲ بیتی ویندوز می‌توانند به راحتی نرم‌افزارهای داس را اجرا کنند، اما برای اجرای این نرم‌افزارها در ویندوزهای ۶۴ بیتی به ترفندهای خاصی نیاز است.

در حال حاضر بسیاری از کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها دیگر با نسخه‌ی ۶۴ بیتی ویندوز کار می‌کنند. برای آن‌که بفهمید ویندوز شما ۳۲ بیتی است یا ۶۴ بیتی، روی دکمه‌ی استارت راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی System را انتخاب نمایید. با این کار پنجره‌ای باز می‌شود که مشخصات ویندوزتان را به نمایش می‌گذارد. در این مورد یک ویندوز ۶۴ بیتی داریم:


 

اجرای برنامه‌های داس در ویندوزهای ۳۲ بیتی

اگر از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده می‌کنید، فقط کافی است نرم‌افزار تحت داس را به شکل معمولی اجرا نمایید. یعنی کافی است فایل .exe یا .com را پیدا و روی آن دو بار کلیک کنید. نخستین باری که بخواهید نرم‌افزاری تحت داس را در ویندوز اجرا کنید، پنجره‌ای باز می‌شود و پیغام می‌دهد که چیزی به نام NTDVM نصب خواهد شد. روی گزینه‌ی Install this feature کلیک کنید. 

 

  بعد از آن‌که این محیط نصب شد، برنامه‌های داس به راحتی اجرا خواهند شد.

 اجرای برنامه‌های داس در ویندوز ۶۴ بیتی

اما اگر از ویندوز ۶۴ بیتی استفاده می‌کنید، آن وقت به نرم‌افزاری نیاز دارید که داس را به صورت مجازی اجرا کند. چیزی مانند نرم‌افزار وی‌داس
در ابتدا نرم افزار زیر را دانلود و نصب کنید.

دانلود

 

 بعد از اجرای vDos پنجره‌ای باز می‌شود که در آن می‌توانید محیط داس را ببینید. با فشردن دکمه‌ی 0 وارد خط فرمان داس می‌شوید و می‌توانید از آن‌جا تمام دستورهای داس و نرم‌افزارهای تحت این سیستم‌عامل را اجرا کنید.

 

 

 

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید، می‌توانید از دستور help در این محیط استفاده کنید.